piątek, 13 marca 2009
klimat afgański

 

Mam kolejną propozycję czytelniczą

Księżycowa klatka *** Linda Holeman

ksiezycowa klatka

Egzotyczny romans historyczny z akcją w dzikim Afganistanie i Londynie połowy XIX wieku. Opowieść o miłości, upodleniu i odzyskaniu wiary w siebie. Darya, bita przez męża i poniżana przez rodzinę, nie może urodzić dzieci. W domu czeka ją za to pewna śmierć. I wtedy na jej drodze pojawia się angielski podróżnik Dawid Igram. Dziewczyna ucieka z nim do wikto­riańskiego Londynu... Historia niezwykłego uczucia i barwna panorama obyczajowa dwóch światów, widzianych oczami muzułmanki.

czwartek, 05 marca 2009
mam kilka biżutek....

 

ale nie są obfocone. muszę statyw kupić i znaleźć czas. Dobrze,że jakoś tam podczytuję w komunikacji jak jadę czy wracam z pracy:) polecam moja ulubioną tematykę

Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek *** Nayra Atiya

ksiazka egipt

Pięć Egipcjanek opowiada historie swojego życia. Ich opowieści bywają mistyczne, miejscami okrutne i tragiczne, ciepłe, zabawne, a czasem wzruszające, ale zawsze osadzone w konkretnych przykładach.

Wyłania się z nich sugestywny obraz złożonej sytuacji drugiej żony w małżeństwie poligamicznym, komplikacji związanych z rozwodem, rytuałów obrzezania dziewcząt i zawarcia małżeństwa, cierpienia spowodowanego utratą dzieci oraz gospodarowania skromnymi zasobami rodziny.

To fascynująca lektura i kopalnia wiedzy na temat kultury i życia we współczesnym Egipcie.

„W naszych stronach ludzie wolą chłopców, bo dziewczynki mają ciężkie życie. Ich los jest trudny we wszystkich rodzinach, niezależnie od narodowości. Życie dziewczynki różni się od życia chłopca. Dziewczyna nie może być pewna, że znajdzie szczęście w małżeństwie, a celem jej życia jest wyjście za mąż i urodzenie dzieci. Życie dziewczynki i kobiety to ciężka próba. Nie wiem, dlaczego" – Umm Gad (jedna z bohaterek książki).

wtorek, 20 stycznia 2009
kryzys

mam maly kryzys. kilka pracek nieobfoconych sobie leży i czeka aż okiełznam chyba drut i będę mogla pokazać więcej:)

póki co polecam literaturę

Było Minęło Wspomnienia Dziecka Żołnierza *** Ishamael Beah

bylo minelo

poniedziałek, 08 grudnia 2008
Okaleczona

 

Okaleczona *** Marie Cuny Khady

okaleczona

    Beztroskie dzieciństwo Khady w rodzinnym Senegalu zostało brutalnie przerwane, kiedy to siedmioletnią dziewczynkę poddano tradycyjnemu zabiegowi „oczyszczenia”, czyli obrzezania. Gdy miała lat trzynaście, wydano ją za mąż i wywieziono do Francji. Obce środowisko, wieczne kłótnie, częste i liczne porody sprawiły, iż małżeństwo było nieudane. Ale Khady nie załamała się. Zbuntowana przeciwko barbarzyńskim zwyczajom, podjęła trudną walkę o prawo kobiet do samostanowienia, a przede wszystkim o wprowadzenie zakazu ich okaleczania.

środa, 22 października 2008
Zew dżungli

Zew dżungli *** Sabine Kuegler

zew dzungli

Ma twarz Europejki, ale w głębi serca jest dzieckiem dżungli. Urodzona w 1972 roku w Nepalu Sabine Kuegler od piątego roku życia wychowywała się w środku dżungli w Irian Jaya, zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, gdzie jej rodzice, niemieccy językoznawcy i misjonarze, znaleźli dla siebie pole działania. Wraz z bratem i siostrą Sabine Kuegler spędziła tam, odcięta od cywilizacji, dzieciństwo i młodość. Mając 17 lat, wróciła do Europy. Przez wszystkie te lata, które przyszło jej przeżyć w Europie, dręczyła ją tęsknota za Irianem Zachodnim oraz pragnienie, aby wrócić wreszcie do domu. I oto wraca do magicznego miejsca, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Wraca do plemienia Fayu, do raju, aby znaleźć odpowiedź na dręczące ją pytania: Gdzie jest moje miejsce? Kim właściwie jestem? Wkrótce zyskuje pewność: jej ojczyzna jest właśnie tu. Znowu może zasiąść przy ognisku z przyjaciółmi z dzieciństwa, wieść życie, za którym tęskniła tak boleśnie. Natychmiast jednak uświadamia sobie brutalną prawdę: polityka i cywilizacja trafiają także do raju. Życie, jakie wiedli z dala od cywilizacji nie tylko Fayu, ale także wszyscy Papuasi, rdzenni mieszkańcy tych terenów, jest zagrożone. Wielu ludzi znika bez śladu, wielu ginie. Trwa rozpaczliwa walka narodu o wolność – walka ze znacznie potężniejszym i bezwzględnym wrogiem, walka, która toczy się już od dziesięcioleci i o której świat nie chce nic wiedzieć. Jako dziecko Sabine Kuegler nie orientowała się w sytuacji. A jednak w zakamarkach jej pamięci z czasów tego nieistniejącego już raju pozostało pewne mroczne wspomnienie: miała sześć lat, gdy stała się mimowolnym świadkiem zamordowania trzech mężczyzn. Nikt nie rozmawiał potem na temat tego tragicznego incydentu. Nie zadawano żadnych pytań. I nie udzielano żadnych wyjaśnień. Dziś, jako dorosła kobieta, Sabine Kuegler nie może już zamykać oczu na to, co się dzieje w Irian Jaya. Nie może i nie chce. Na usta ciśnie się jej wiele pytań. I pragnie znaleźć na nie odpowiedzi. Dlatego wybiera się na niebezpieczne poszukiwanie prawdy.
Zew dżungli to opowieść, w której smutek i wściekłość mieszają się z radością. Jest to również opowieść pełna nadziei i odwagi. Opowieść o walce, jaką toczą Fayu i Sabine: ci pierwsi o własne przeżycie, ona zaś o swoje miejsce na tym świecie.

Księżyc we łzach

Księżyc we łzach *** Ouarda Saillo

ksiezyc we lzach

Prawdziwa i wstrząsająca historia Marokanki - ofiary przemocy w rodzinie. Quarda wychowywała się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w cieniu tragedii, która zamieniła ich dzieciństwo w piekło. Coraz bardziej agresywny i nieobliczalny ojciec zabił ich matkę, gdy autorka miała zaledwie pięć lat. Ppowieść o trudnym dorastaniu i próbie wybaczenia - bohaterka po latach odwiedziła ojca w więzieniu - na egzotycznym tle obyczajowym życia w kulturze muzułmańskiej.

Cieżkie życie mają w tej ciepłej i magicznej Afryce, mimo to są optymistyczni i radośni.

środa, 01 października 2008

 

Miłość lwicy *** Hachfeld -Tapukai Christina

milosc lwicy

Autobiograficzna opowieść o egzotycznej przygodzie, wielkiej miłości i smaku życia z dala od cywilizacji. Autorka od dzieciństwa chciała odbyć podróż do Afryki, ale w ojczystych Niemczech zakochała się i urodziła dzieci. Szukając zapomnienia po nagłej śmierci męża, wyjechała do Kenii, gdzie mieszka już dwadzieścia lat. Poznała tam wojownika z plemienia Samburu, zakochała się i osiadła z nim na odludnej i dzikiej północy kraju. ?Wiodę życie, które, choć pełne wyrzeczeń i niebezpieczeństw, podporządkowane nieokiełznanej naturze, obcym tradycjom i mistyce, nigdy nie stanie się monotonne...? pisze.

Fioletowy Hibiskus

Polecam kolejne z serii afrykańskiej - to moja ulubiona tematyka

 fioletowy hibiskus

Fioletowy hibiskus  ***  Ngozi Adichie Chimamanda

 Piętnastoletnia Kambili i jej starszy brat żyją wśród pięknej przyrody i luksusu, jak przystało na dzieci jednego z najbogatszych i najbardziej szanowanych obywateli. Aż pewnego dnia brat robi coś, co burzy dotychczasowy ład przykładnej katolickiej rodziny. I nagle wszystko rozpada się: na zewnątrz - zamach stanu i brutalna zawierucha polityczna, i wewnątrz - dzieci ośmielają się dostrzec prawdziwą twarz ojca, fanatyka i tyrana, i cierpienie matki. I wszyscy robią coś, na co nigdy przedtem by się nie zdobyli.

Na okładce są słowa J.M. Coetzeego: "Poruszająca opowieść o dziecku, które przedwcześnie poznało siłę nietolerancji i najciemniejszą stronę życia".

Polecam!!!

poniedziałek, 16 czerwca 2008
Biala Masajka

Biała Masajka  ***  Corinnne Hofmann

 bialamasajka

 "Jest to relacja z czterech lat, które spędziłam w buszu. Kierowana    wielkąmiłością mego życia, wyszłam za mąż za Lketingę, Masaja z Kenii. Tam doświadczyłam nieba i piekła, dotarłam do granic wytrzymałości fizycznej i duchowej. Wraz z córką Napirai wygrałyśmy największą walkę o przetrwanie."

 

 

 

 

Żegnaj Afryko *** Corinnne Hofmann

 zegnaj
Często zadawano mi pytanie: czy kiedykolwiek żałowałam, że wdałam się w    historię miłosną z wojownikiem Samburu. Wtedy za każdym razem odpowiadałam znajgłębszym przekonaniem: Nigdy! Otrzymałam przywilej uczestnictwa w pewnej kulturze, której w tej formie prawdopodobnie już niedługo nie będzie, i dane mi było przeżyć wielką miłość. (...) Nie mogłabym już żyć w Afryce! Co jednak nadal pozostaje żywe, to przywiązanie do mojej byłej rodziny i wielka ciekawość dzisiejszej Kenii. Być może będę mogła pewnego dnia zaspokoić tę ciekawość, kiedy Napirai będzie już dorosła i zechce poznać swoich afrykańskich krewnych. Kto wie?"

 

Moja afrykańska miłość. Biała Masajka wraca do Barsaloi *** Corinne Hofmann 

 powrot masajki

Wielka miłć Szwajcarki i Masaja z Kenii dała im córkę oraz niezwykłe wspólne cztery lata, spędzone w buszu i opisane w "Białej Masajce". Po archaicznym życiu Corinne z córką uciekła od zazdrosnego męża i osiadła w Europie, walcząc z trudnościami codziennego życia. Teraz powraca do Kenii i swej afrykańskiej rodziny, by spotkać sie z Lketingą i asystować przy kręceniu filmu, opowiadającym o jej niezwykłych losach.

| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
O autorze